همه چیز درباره مدرک معادل

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید شروع به فعالیت کاری کنید اما نیاز به مدرک تخصصی دارید و چون مقطع مورد نظر را کامل نگذرانده‌اید نمی‌توانید مشغول به کار مورد نظرتان شوید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با یک راه قانونی و درست برای دریافت مدرک مورد نیازتان آشنا شوید.

ما می‌خواهیم در این مقاله درباره مدرک معادل برایتان بنویسیم و به این سؤالات که مدرک معادل چیست؟ چه کاربردی دارد؟ در چه مقاطعی می‌توان آن را گرفت؟ محصلان چه رشته‌ای می‌توانند مدرک معادل دریافت کنند؟ چقدر اعتبار دارد؟

چطور باید این مدرک را به دست بیاوریم؟ مزایای مدرک معادل چیست؟ و سؤالاتی از این قبیل پاسخ دهیم.

این سؤالات جزء سؤالات پرتکراری است که همه افرادی که با مدرک معادل آشنایی کاملی ندارند و یا به علت ادامه تحصیل در داخل کشور و خارج از کشور به این مدرک نیاز دارند یا برای شروع کار در یک واحد معتبر نیاز به یک مدرک معتبر دارند اما به هر دلیلی نتوانستند ادامه تحصیل دهند و اکنون به مدرک آن مقطع نیاز دارند می‌پرسند.

ما نیز در اینجا می‌خواهیم ابهامات شما را رفع کنیم تا راحت‌تر بتوانید برای گرفتن این مدرک تصمیم بگیرید.

مدرک معادل چیست؟

تصور کنید که 50 واحد از رشته تحصیلیتان را گذرانده‌اید اما دیگر نمی‌توانید باقی واحدها را پاس کنید، در این مواقع شما می‌توانید مدرکی را دریافت کنید که در آن ذکر شده که شما 50 واحد را گذرانده‌اید. به این مدرک مدرک معادل گفته می‌شود.

شما با داشتن این مدرک می‌توانید ثابت کنید که در این واحدها که درون مدرکتان به ثبت رسیده مهارت‌های لازم را دارید و در صورت نیازشان به این واحدها می‌توانند از مهارت شما استفاده کنند و یا برای ادامه تحصیل در دانشگاهی دیگر می‌توانید به آن‌ها بگویید که دیگر نیازی به گذراندن این واحدها نیست و باید واحدهای باقی مانده را پاس کنید.

اکنون تصور کنید که بیشتر از 85 واحد رشته تحصیلیتان را گذرانده‌اید و آن‌ها را پاس کرده‌اید، اما دیگر تصمیم به ادامه تحصیل ندارید. همچنین نمی‌دانید که به شما مدرک کاردانی تعلق می‌گیرد یا خیر، حالا شما بر اساس شنیده‌هایتان درباره مدرک معادل اقدام به گرفتن این مدرک می‌کنید و برای به دست آوردنش کلی زحمت می‌کشید.

اما در انتها متوجه می‌شوید که تمام زحمات شما بیهوده بوده است. زیرا اگر اطلاع داشتید که به شما مدرکی با عنوان این که شما این واحدها به غیر از وصایای امام (ره)، قرآن و دروس پیش دانشگاهی را گذرانده‌اید به نتیجه مفیدتری می‌رسیدید.

در نتیجه به مدرکی که مشخص کند شما چند واحد را گذرانده‌اید و نام این واحدها یا دروس را با ذکر نمره بیاورد مدرک معادل یا مدرک هم سطح گفته می‌شود.

اخیرا در سطح کشور موسسات و شرکت های خصوصی مدارکی تحت عنوان معادل یا مدرک همسطح به افراد می دهند که به هیچ وجه مورد تایید سازمان آموزشی خاصی قرار ندارد و صرفا برای برخی امور کاربرد دارد که می بایست با آگاهی کامل قدم برداریم.